Інформаційно-аналітичний сайт Збаражчини. Форум прекрасного краю.
Мій профіль
Вітаю:Гость
             
              
     


Це цікаво...
загрузка...


Веб-камери
Театральний майдан
Перехрестя вулиць Руської і Замкової
ТРЦ "Подоляни" - центральний вхід


Ми ВКонтакті
Народний сайт Збаражини


Новини Тернополя


Нові теми:
1 Мебельный магазин 3
2 Трубы круглые 2
3 рисовый уксус 0
4 Пожежна сигналізація 2
5 Медичний центр «Дуомед» 1
6 сонячні станції під ключ 0
7 namushke 0
8 Университет Павла Йозефа Шафарика 0
9 Як перевезти шафу у Львові швидко та безпечно? 1
10 Курсова робота на замовлення в Україні 0


Погода


Статистика
Счетчик PR-CY.Rank


Block title
Переваги зареєстрованих
Ви завжди зможете переглядати форум
Створювати свої теми
Коментувати теми інших
ЩЕ МОЖЛИВОСТІ


Партнери
Футбол Livescore Каталог веб ресурсів Тернопільщини Інформаційно-Аналітичний портал Тернопільщини


Block title


Вітаю Вас, Гость · RSS 14.01.2025, 17:18
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Давньому замку у серпні сниться облога
АдмінДата: Вівторок, 13.08.2013, 11:56 | Повідомлення # 1
Генерал-майор
Группа: 
Повідомлень: 471
Нагороди: 3
Репутація: 220
Статус: Offline
загрузка...


Давньому замку у серпні сниться облога


Біля мурів Збаразького замку завжди відчуваєш, як крізь тебе проходить історія, як трава, що пробивається поміж давні камені є символом теперішнього поміж минувшим. Біля замку – завжди особливі хмари, у них вгадуються опецькуваті польські воєводи та хвацькі козаки із піднятими вгору шабелинами. Певна, що велике минуле йому сниться ночами, оживає десь з-під землі гомін минулих століть, а гожими днями замкові ворота відкриваються для сотень туристів, для молодих пар, для майбутнього.

П’ятнадцятого серпня 1649 року(тобто 364 роки тому) відбулась одна з наймасштабніших та найвідоміших битв Визвольної війни Богдана Хмельницького – Зборівська. Розгромивши польське військо майже ущент, українці мали усі шанси досягнути ще більшого тріумфу, втім, через зраду турецького хана та його хитку позицію, довелось підписати Зборівський договір. І хоч мирні переговори – було не тим, чого бажав Богдан Хмельницький, Зборівське перемир’я стало одним із найвдаліших договорів за часів Гетьманщини, зокрема, вперше у складі Речі Посполитої була утворена автономна козацька територія, яка згодом отримала назву Великого князівства Руського, а за часів гетьманування Івана Виговського, у складі трьох воєводств: Київського, Чернігівського та Брацлавського. На теренах останніх вся повнота військової, адміністративної та судової влади була сконцентрована у руках гетьмана та козацької старшини. Вперше під булавою Богдана Хмельницького, відповідно до другого пункту Зборівського договору, було зосереджено 40-тисячне реєстрове козацьке військо, яке поділялося на 16 полків.

Зборівській битві передувала облога Збаража. Славетний замок-фортеця, побудований у 1626-1631 роках голландськими інженерами, перебувала на домінуючій висоті, яка становить 352,8 метра та здіймається понад 38 метрів над долиною річки Гнізни. Укріплення цитаделі замку, які відображали на той час найновіші досягнення європейського фортифікаційного мистецтва, складалися з валів з ескарпами, чотирьох п’ятигранних бастіонів і глибокого й широкого рову, який оточував замкову цитадель і мав 40 метрів завширшки.

Облога Збаража тривала з 10 липня по 20 серпня 1649 року. За час облоги втрати з обох сторін були значними. Польська сторона втратила вбитими відомих шляхтичів. В українському війську під час штурмів загинули гадяцький полковник Кіндрат Бурляй та корсунський полковник Станіслав Мрозовицький (Морозенко), був важко поранений Іван Богун.

Якими міцними були стіни фортеці, котра фактично місяць перебувала у епіцентрі найпалкіших боїв, – можна тільки судити. Втім, не зважаючи на це у 1675 році будівлю було знищено вщент турецько-татарською армією. Ряд відбудов та перебудов надав історичній території теперішнього вигляду, а деякі частини замкового комплексу, збереглися ще з 17 століття.

Збаразько-зборівська кампанія – одна з найвизначніших та найпомітніших військових дій за визволення українських земель з-під польського загарбання, описана не лише в учнівських підручниках з історії, але й в художніх книгах, ба, навіть екранізована, маю на увазі польський фільм про тогочасні події – «Вогнем і мечем».

Давні події сняться старому Збаражу, навколо якого обертаються нові покоління, нові обличчя, нові історії. Може, ще через декілька століть старі замкові мури пригадуватимуть нас? Можливо, але, якщо сьогодні ми не забудемо про них та давні таємниці, котрі вони в собі таять.

Прикріплено: 2738375.jpg (23.7 Kb)


"Збараж Forum" ВКонтакті - приєднуйтесь !!!
 
                              Поділіться з друзями в соц. мережах -
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Статистика Форуму Zbarazh-Forum.at.ua
Останні теми Популярні теми Активні учасники Нові учасники
Мебельный ма... Коментарів[ 3 ]
Трубы круглы... Коментарів[ 2 ]
рисовый уксу... Коментарів[ 0 ]
Пожежна сигн... Коментарів[ 2 ]
Медичний цен... Коментарів[ 1 ]
Анекдоти ✔ Коментарів[ 94 ]
Фотоприколи ... Коментарів[ 48 ]
Житловий ком... Коментарів[ 38 ]
Detailing Те... Коментарів[ 31 ]
LevelSun - п... Коментарів[ 22 ]
Admin Постів [ 825 ]
maximyour Постів [ 708 ]
Адмін Постів [ 471 ]
lynkaandriyt31 Постів [ 140 ]
i9938749 Постів [ 103 ]
MalotДата [ 10.01.2025 ]
MaksДата [ 10.01.2025 ]
kanalinhnhi52Дата [ 04.01.2025 ]
avsclimatДата [ 03.01.2025 ]
banakatiadaДата [ 30.12.2024 ]

Хостинг від uCoz